Lekarz androlog, ginekolog, seksuolog oraz specjalista chorób wewnętrznych i medycyny pracy
doktor nauk medycznych (PhD md) Marek Ciesielski
- Diagnostyka i leczenie zaburzeń rozwoju płciowego i czynności hormonalnej u dzieci i młodzieży
- Diagnostyka i leczenie zaburzeń czynności hormonalnej i rozrodczej
- Endokrynologia andrologiczna – diagnostyka i leczenie zaburzeń spowodowanych zachwianiem równowagi hormonalnej
- Diagnostyka i leczenie niepłodności męskiej
- Diagnostyka i leczenie zaburzeń seksuologicznych o podłożu hormonalnym
- Diagnostyka i leczenie przewlekłych i zakażeń narządów
- Diagnostyka i leczenie zmian rozrostowych gruczołu krokowego
- Diagnostyka nowotworów jąder i prostaty
- Diagnostyka zaburzeń przepływów naczyniowych i termiki jąder
- Diagnostyka przedoperacyjna żylaków powrózków nasiennych
- Prokreacyjne poradnictwo przedmałżeńskie
- Orzecznictwo medyczno-sądowe w uszkodzeniach narządów rozrodczych
- Orzecznictwo medyczno-sądowe w sprawach o ustalenie ojcostwa
- Diagnostyka i leczenie zaburzeń hormonalnych i płodności po stosowaniu dopingu sterydowego
- Badania ginekologiczne
- Pobieranie wymazów ginekologicznych
- Badania laboratoryjne hematologiczne
- Badania endokrynologiczne i immunologiczne
- Analizy genetyczne
- Badania dla kierowców
- Poradnia seksuologiczna dla par
- Medycyna rodzinna
Z Wikipedii, wolnej encyklopedii:Andrologia – dziedzina medycyny zajmująca się budową, czynnościami fizjologicznymi, diagnozowaniem i leczeniem męskiego układu płciowego ze schorzeń (np. zapalenia, zaburzenia funkcji, ograniczona płodność, nowotwory), wad patologicznych w aspekcie endokrynologicznym, naczyniowym, operacyjnym, a także psychologicznym.
Oferujemy pełną dyskrecję dla wszystkich pacjentów a w szczególności dla tych szukających pomocy u tego specjalisty!
Aby dowiedzieć się więcej nt. dostępnych terminów wizyt u tego specjalisty skontaktuj się z naszą rejestracją
Andrologia – mało znana dziedzina medycyny
Andrologia (gr andros – mężczyzna) jest to specjalizacja medyczna zajmująca się budową, czynnościami fizjologicznymi, diagnozowaniem i leczeniem zaburzeń męskiego układu płciowego ze schorzeń
Najczęstszymi dolegliwościami z którymi zgłaszają się pacjenci to problemy z zaburzeniami płodności (najczęściej kierują ginekolodzy partnerów swoich pacjentek), zaburzenia erekcji (często kierują partnerki pacjentów), zaburzenia związane z niskim poziomem hormonów płciowych – w tym przypadku pacjenci nie maja często kogoś, kto by ich skierował i często leczeni są tylko z powodu objawów np. depresji, potów nocnych itd.
Badanie andrologiczne rozpoczyna się odpowiednio zebranym wywiadem – rozmową przeprowadzoną między lekarzem a pacjentem i określeniem głównego problemu pacjenta, podczas tej rozmowy zadawane są pytania na temat przebytych chorób ogólnoustrojowych (np. ch. tarczycy, nadciśnienie tętnicze, cukrzyca itd.), chorób wieku dziecięcego np. świnki, ch. wenerycznych i innych zakażeń układu moczopłciowego. Często ogląda się całego pacjenta nago (tak jak na komisji wojskowej), aby określić jego budowę ciała (t.j. męska, kobieca, czy dziecięca budowa ciała) i występowanie ewentualnych zaburzeń np ginekomastii. Następnie androlog po obserwacji zewnętrznych narządów płciowych przystępuje do ich dokładnego badania. Ogląda się prącie i ewentualne zmiany (np. czy ujście cewki moczowej znajduje się na szczycie prącia), ocenia się występujące zniekształcenia (np. skrzywienia w przypadku ch. Peyrona) itp. itd. Po czym określa się wielkości jader, ich spoistość, tkliwość, obecność guzków i ewentualne występowanie innych zmian patologicznych. Następnie palpacyjnie bada się najądrza i występowanie nasieniowodów. Bada się również pacjenta w kierunku występowania ewentualnych przepuklin oraz występowania żylaków powrozka nasiennego (około 15%). Często konieczne jest zbadanie pacjenta przez odbyt w celu
Najczęstsze problemy andrologiczne to zaburzenia płodności (dotyka około 10-20% populacji), zaburzenia erekcji około 30% mężczyzn po 40 roku życia, ch. Peyronea – czyli skrzywienie prącia (2-3% męskiej populacji po 60 r.z.), opóźnione dojrzewanie płciowe 5% populacji, występowanie ginekomastii 5-15%, zakażenia układu płciowego, wady genetyczne, 1% mężczyzn to eunuchowie.Od kilkunastu lat (szczególnie od wprowadzenia testów genetycznych i Viagry do powszechnego użytku) do świadomości społecznej zaczyna docierać znaczenie andrologi, do tego czasu, choć to mężczyźni mieli problemy to jednak to kobiety musiały sobie jakoś z tym radzić.
Autor: doktor nauk medycznych Marek Ciesielski
No comments:
Post a Comment